Corner Соопштенија

Повик за аплицирање - Школа за човекови права за млади од 18 до 24 години 03 Јули 2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија (МХК) и Институтот за човекови права во соработка со Институтот за човекови права и мир од Каен, регион Долна Нормандија, Република Франција организира школа за човекови права за млади од двете држави. На овогодинешната школа ќе бидат опфатени две генерални теми:

-  Слобода на изразување и слобода на медиуми

-  Говор и...

Corner Соопштенија

Меѓународен ден за поддршка на жртвите од тортура 26 Јуни 2015

Денес, 26 јуни, сe одбележува меѓународниот ден за поддршка на жртвите од мачење и друго сурово, нечовечно или понижувачко постапување и казнување. Во своето обраќање до нациите, генералниот секретар на Обединетите порача дека подемот на насилниот екстремизам и досега незабележаното ниво на присилно раселување во светот налагаат сеопфатен одговор од страна на државите. Важен аспект од таквиот...

Corner Извештаи

Двомесечен извештај (април-мај 2015) 23 Јуни 2015

Двомесечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за периодот април - мај 2015 година ги опфаќа темите: Прекумерна употреба на сила за време на протестот на 05.05.2015 година; Ограничување на правото на мирен собир и јавен протест; Средношколски Пленум; Локален референдум „Го сакам ГТЦ“; Неуставен избор на министерот за внатрешни работи; Македонија не го штити...

Corner Соопштенија

Државата има обврска да ги заштити мигрантите 15 Јуни 2015

На 24 април 2015 година, во близина на Велес воз усмрти 14 мигранти-бегалци од кои најмалку двајца беа малолетни лица. На 23 мај, на шините покрај Демир Капија беше усмртен уште еден малолетник. Во последните 10 месеци усмртени беа најмалку 28 странци, вклучително бебиња, деца и жени кои ги напуштаат матичните држави од Западна Азија и Централна Африка и транзитираат преку територијата на...

Corner Соопштенија

Информација за уапсени, приведени и притворени лица по протестите на 5 мај 2015 година 14 Мај 2015

Од досегашните информации со кои располага Хелсиншкиот комитет, за периодот од 05.05.2015 година до 14.05.2015 година уапсени се вкупно 42 лица, од кои 12 лица се во притвор, 1 лице е во куќен притвор, 1 лице е во бегство, а за 3 лица се чека да бидат изведени пред судија на претходна постапка кој ќе одлучува дали ќе им определи притвор. Од притворените лица, 7 се студенти, од кои 2 лица се...

Corner Соопштенија

Неуставен предлог за избор на министер за внатрешни работи 13 Мај 2015

На 12 мај 2015, претседателот на Владата на РМ, до Собранието на РМ достави допис во кој известува за оставките на министрите за внатрешни работи и транспорт и врски. Во дописот е содржан и предлог за избор на нов министер за внатрешни работи, а лицето предложено за оваа функција е г. Митко Чавков, актуелен директор на Бирото за јавна безбедност при МВР. Видно од кратката биографија на г....

Twitter Facebook
Normal_banner-free-mk Normal_banerzlostorstva_od_omraza_baner Normal_banner-lgbti Normal_normal_banner-stop-mk Normal_strategy_mk_photo
Corner-aside ТВ ТЕЛМА

ТОП ТЕМА: 23.06 Вторник, 30 Јуни 2015

Ново издание на „Топ тема“, посветено на коментари околу наводите од извештајот на Прибе, односно за (не)законитоста на системот на прислушкување, каде што гостува претседателот на Хелсиншкиот комитет за човекови права на РМ, проф. д-р. Гордан...

Corner-aside ТВ ТЕЛМА

Меѓународен ден за поддршка на жртвите од тортура Петок, 26 Јуни 2015

Хелсиншкиот комитет се приклучува кон одбележувањето на овој меѓународен ден и упатува апел до властите конечно да го препознаат постоењето на тортурата и да развијат политики за заштита од овој варварски чин. Властите мораат да спроведат политика...

Corner-aside ТВ ТЕЛМА

Топ Тема: Дали и кој кривично ќе го гони Груевски Четврток, 25 Јуни 2015

Имаат ли професионален и етички кредибилитет обвинителот и неговите извршители? Можно ли е да се формира специјален тужител и судии? На овие дилеми, во Топ Тема, одговор бараа поранешниот јавен обвинител Ставре Џиков,  обвинителот и адвокат...

Corner-aside НОВА ТВ

ПРОЦЕС: Политичката состојба во државата го пламнува говорот на омраза Недела, 21 Јуни 2015

Како целокупната општествено- политичката ситуација влијае на зголемување на говорот на омраза. Зошто нападите врз новинари, активисти, граѓани, не се сфаќаат сериозно од правосудните органи, а не казнувањето уште повеќе ја подгрева атмосферата....

Corner-aside НОВАТВ

(ВИДЕО) Крик за слобода на мигрантите: „Не сме терористи“ Понеделник, 15 Јуни 2015

Откако #Протестирам пристигнаа пред Прифатниот центар, активистот Воислав Стојановски и политичкиот аналитичар Рамадан Рамадани на мигрантите им ги прочитаа нивните права на арапски и на македонски јазик, а упатија и неколку пораки на англиски во...