Corner Соопштенија

Колумна: Јaс сум работник, а не поданик! 08 Мај 2017

(очајничка борба за зачувување на достоинството на текстилните работници)

Пишува: Силвана Пеншова

Многу пати се прашував каква сорта се овие текстилците, потиштени, безволни, со поглед вперен во празно, безнадежни, апатични. Така седната позади бирото во разладена просторија, без притисок од работата, опуштена, желна да влезе некој во дуќанот за да си направам муабет додека го послужувам,...

Corner Посебни анализи

Идентификувани и можни кривични дела сторени за време на насилството во Собранието на 27 април 2017 година 05 Мај 2017

Извештајот можете да го преземете на следниов линк   

Непосредно по изборот на претседател на Собранието на РМ од страна на парламентарното мнозинство, на 27 април 2017 година, околу 19 часот, организаторите и учесниците во протестот „За заедничка Македонија“ насилно влегоа во собраниската зграда. Видно од многубројните видео снимки, полициските службеници задолжени за чување...

Corner Соопштенија

Колумна: На пат кон никаде: збор, два за говорот на омраза (во македонски услови) 04 Мај 2017

Пишува: Тамара Лазаревска

Синтагмата која реферира на феноменот говор на омраза кај свесниот граѓанин секогаш буди непријатно чувство – во последно време проследено со разочараност и пред се немоќ, впрочем тоа е и нејзината цел.  Во спротивниот табор –  пред се несвесни граѓани за самата проблематика, нејзините појави и реперкусии во секојдневието гледани не низ призмата која ја дава...

Corner Соопштенија

Полициските службеници, нивните претпоставени, напаѓачите и организаторите на протестот се одговорни за немирите во Собранието 27 Април 2017

Набрзо по изборот на претседател на Собранието на РМ од страна на парламентарното мнозинство, организаторите и учесниците во протестот „За заедничка Македонија“ насилно влегоа во собраниската зграда. Видно од многубројните видео снимки, полицајците задолжени за чување на јавниот ред и мир и безбедноста на присутните во собраниските сали, дозволија непречен влез на протестантите. Влезот им беше...

Corner Соопштенија

Што значи да се биде родител на дете со комбинирани пречки 26 Април 2017

Пишува: Родител на дете со комбинирани пречки во моторниот и менталниот развој

Мојот 11 годишен син е дете со тешки комбинирани пречки во моторниот и менталниот развој. Тој е роден со дијагноза Конгенитален хидроцефалус, кој беше откриен во 38-та гестациска недела. Откако се породив, докторите на неврохирургија одреден период го следеа бебето, но не прифатија да го оперират. Го водеа со...

Corner Соопштенија

Истражување на јавното мислење - Правосудство, човекови права и борба против корупција 24 Април 2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права и Институтот за европска политика во рамки на проектот „Мрежа 23+“ одржаа прес-конференција на која беа презентирани наодите од истражувањето на јавното мислење од Поглавјето 23 на ЕУ- Правосудство, основни човекови права и борба против корупција.

Истражувањето дава одговор за познавањето на уставно загарантираните права и механизмите за нивна заштита и...

Twitter Facebook
Normal_banner-free-mk Normal_banerzlostorstva_od_omraza_baner Normal_banner-lgbti Normal___________mk Normal_strategy_mk_photo
Corner-aside Академик

Граѓанскиот сектор и Народниот правобранител потпишаа меморандум за соработка Четврток, 22 Декември 2016

Според Хелсиншкиот комитет, сите критики упатени кон државните институции кои потекнуваат од страна на Народниот правобранител не смеат да се толкуваат погрешно. Напротив, тие треба да се сфатат како насочувач кон тоа што треба да се измени во...

Corner-aside Телма

Топ Тема Петок, 16 Декември 2016

Дали приговорите на изборните резултати се законско право или „подмолен“ чин за кражба на изборите? Дали и зошто ВМРО-ДПМНЕ заборави дека само на локалните избори 2013 три пати бараше прегласување само во општина Центар – фактите наспроти...

Corner-aside Телма

Tоп Тема Понеделник, 12 Декември 2016

На синоќешното издание на „Топ тема“ на телевизија „Телма“, гостуваше и д-р Воислав Стојановски, од правниот тим на Хелсиншкиот комитет за човекови права на РМ.


Corner-aside Либертас

За фундаменталните искуства на светот: кон изложбата „Спасители“ Понеделник, 05 Декември 2016

„Јас, Ева, сум со својот син Авел. Ако го видиш мојот првороден Каин, синот човеков, кажи му дека…“
– Овој стих на Ден Пејџис требаше да биде дел од насловот на предавањето на д-р Ирина Талевска (преведувачка од италијански на македонски јазик на...

Corner-aside Либертас

Обични херои Четврток, 01 Декември 2016

Кога се движите низ блоковите на знаењето и етичките системи, кога се движите по патеките помеѓу сивите блокови на споменикот за Аушвиц – имате две опции на однос кон тоа: се опирате и критички го дефинирате својот став, создавате некој...