Corner Соопштенија

Call for Applications Summer School and Project “Challenge History 3 – React for the Future” Follow up 13 Јуни 2019

15-21 July, 2019 

Place: Ohrid, Republic of North Macedonia

Deadline for Applications: 21 June 2019

The Helsinki Committee for Human Rights of the Republic of Macedonia and its project partners[1] are pleased to announce the call for applications for the Summer School of “Challenge History 3 – React for the Future” Follow up, which will be held 15-21 July 2019 Ohrid, Republic of North...

Corner Соопштенија

Институциите да го санкционираат поттикнувањето на насилство и ширењето меѓуетничка омраза 03 Јуни 2019

По повод вчерашната прослава на ракометниот клуб “Вардар” до Хелсиншкиот комитет за човекови права пристигнаа голем број пријави за регистриран говор на омраза од страна на навивачките групи на градскиот плоштад и на социјалните медиуми. Исто така, забележан е говор на омраза и во другите градови во државата. Сите пријави се уредно регистрирани од страна на Комитетот, по што ќе следи соодветна...

Corner Соопштенија

Оглас за негувател/ка 01 Јуни 2019

Шелтер центар Сигурна куќа, кој е во склоп на Хелсиншкиот Комитет за човекови права – ЛГБТИ Центарот за поддршка објавува оглас за ангажирање на еден/а негувател/ка..

Опис на работни задачи и обврски:

Постојана поддршка во работата на менаџерот на Сигурната куќа и стручните работници;

Постојано мониторирање на живеењето и здравјето на корисниците во Сигурната куќа;

Помагање на корисниците во...

Corner Соопштенија

Блупринт група: Донесените закони се добра основа за промени, потребна е доследна имплементација 30 Мај 2019

Наодите од третиот мониторинг бриф на проектот ,,За правда’’ и оценките од последниот извештај на Европската комисија беа тема на денешната прес конференција на Блупринт групата за реформи во правосудството.

Од аспект на транспарентноста, во периодот март-мај 2019, процесот на носење на Закони беше задоволителен

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, се осврна на...

Corner Соопштенија

Регионални напори за унапредување на човековите права на South Еast Еurope Legal Days 28 Мај 2019

Претставнички на Хелсиншкиот комитет за човекови права и ЛГБТИ центарот за поддршка учествуваа на конференцијата South Еast Еurope Legal Days, која деновиве се одржува во Белград со цел да се унапредат човековите права во регионот. Ова е прв регионалeн настан од ваков вид каде што граѓанските организации, институциите кои работат на промоција и заштита на човековите права, образовните и други...

Corner Извештаи

Месечен информатор за дискриминација - март 2019 27 Мај 2019

Хелсиншкиот комитет за човекови права во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје го спроведува проектот „Промоција на толеранцијата и недискриминацијата“. Една од активностите во рамките на овој проект е издавање на месечни информатори кои имаат за цел да ја информираат јавноста за бројот и видот на регистрирани случаи на дискриминација во земјата на месечно ниво, поведени постапки за заштита...

Twitter Facebook
Normal_banner-free-mk Normal_______________________ Normal_banner-lgbti Normal___________mk Normal_strategy_mk_photo Normal_45757836_262869367761046_2006610485922758656_n
Corner-aside Нова Македонија

Калајџиев: Правосудниот систем треба да се ресетира Понеделник, 29 Јануари 2018

 Македонија се говори за реформи во правосудниот систем, кој повеќепати е посочуван како слаба точка во македонското општество од меѓународни и од домашни организации и стручни лица. Сега повторно се најавуваат законски измени и промени во...

Corner-aside Академик

Граѓанскиот сектор и Народниот правобранител потпишаа меморандум за соработка Четврток, 22 Декември 2016

Според Хелсиншкиот комитет, сите критики упатени кон државните институции кои потекнуваат од страна на Народниот правобранител не смеат да се толкуваат погрешно. Напротив, тие треба да се сфатат како насочувач кон тоа што треба да се измени во...

Corner-aside Телма

Топ Тема Петок, 16 Декември 2016

Дали приговорите на изборните резултати се законско право или „подмолен“ чин за кражба на изборите? Дали и зошто ВМРО-ДПМНЕ заборави дека само на локалните избори 2013 три пати бараше прегласување само во општина Центар – фактите наспроти...

Corner-aside Телма

Tоп Тема Понеделник, 12 Декември 2016

На синоќешното издание на „Топ тема“ на телевизија „Телма“, гостуваше и д-р Воислав Стојановски, од правниот тим на Хелсиншкиот комитет за човекови права на РМ.


Corner-aside Либертас

За фундаменталните искуства на светот: кон изложбата „Спасители“ Понеделник, 05 Декември 2016

„Јас, Ева, сум со својот син Авел. Ако го видиш мојот првороден Каин, синот човеков, кажи му дека…“
– Овој стих на Ден Пејџис требаше да биде дел од насловот на предавањето на д-р Ирина Талевска (преведувачка од италијански на македонски јазик на...