Corner Соопштенија

Укинување на решенија за притвор од Врховниот суд во случајот „Труст“ на СЈО 16 May 2017

На 27 март, Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднесе барање на заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, под надлежност на СЈО. Јавното обвинителство на РМ побара Врховниот суд да ги укине решенијата на кривичниот совет на Основниот суд Скопје I од 7 март 2017 година и на Апелациониот суд Скопје од 15...

Месечен информатор за дискриминација - март 2017 11 May 2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје го спроведува проектот „Заштита од дискриминација“. Една од активностите во рамките на овој проект е издавање на месечни информатори кои имаат за цел да ја информираат јавноста за бројот и видот на регистрирани случаи на дискриминација во земјата на месечно ниво, поведени постапки за заштита...

Хелсиншкиот комитет и ЗНМ во посета на новинарот Божиновски во притвор 11 May 2017

Претставници на Здружението на новинари на Македонија и на Хелсиншкиот комитет, на 5 мај 2017 година, во притворското одделение на Затворот Скопје, го посетија новинарот Зоран Божиновски. Тој е обвинет за наводно сторени три кривични дела (злосторничко здружување, шпионажа и уцена).

Од досегашното следење на судењето, иако беа закажани десетина судски расправи, повеќето беа одложени поради вина...

Колумна: Јaс сум работник, а не поданик! 08 May 2017

(очајничка борба за зачувување на достоинството на текстилните работници)

Пишува: Силвана Пеншова

Многу пати се прашував каква сорта се овие текстилците, потиштени, безволни, со поглед вперен во празно, безнадежни, апатични. Така седната позади бирото во разладена просторија, без притисок од работата, опуштена, желна да влезе некој во дуќанот за да си направам муабет додека го послужувам,...

Колумна: На пат кон никаде: збор, два за говорот на омраза (во македонски услови) 04 May 2017

Пишува: Тамара Лазаревска

Синтагмата која реферира на феноменот говор на омраза кај свесниот граѓанин секогаш буди непријатно чувство – во последно време проследено со разочараност и пред се немоќ, впрочем тоа е и нејзината цел.  Во спротивниот табор –  пред се несвесни граѓани за самата проблематика, нејзините појави и реперкусии во секојдневието гледани не низ призмата која ја дава...

Полициските службеници, нивните претпоставени, напаѓачите и организаторите на протестот се одговорни за немирите во Собранието 27 April 2017

Набрзо по изборот на претседател на Собранието на РМ од страна на парламентарното мнозинство, организаторите и учесниците во протестот „За заедничка Македонија“ насилно влегоа во собраниската зграда. Видно од многубројните видео снимки, полицајците задолжени за чување на јавниот ред и мир и безбедноста на присутните во собраниските сали, дозволија непречен влез на протестантите. Влезот им беше...

Twitter Facebook
Normal_banner-free-mk Normal_______________________ Normal_banner-lgbti Normal___________mk Normal_strategy_mk_photo